Przejdź do treści
BIP

Aktualności

29.07.2021

Wystartował projekt „Wędrówki lubelskich żurawi”, którego partnerem jest WFOŚiGW

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym w Lublinie oficjalnie zainaugurowany został projekt „Wędrówki lubelskich żurawi”, realizowany przez Fundację dla Przyrody. Partnerami przedsięwzięcia są Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie, Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A. oraz Poleski Park Narodowy.

Żuraw jest symbolem lubelskiej części Polesia i Poleskiego Parku Narodowego. Mimo, że jest to gatunek ściśle chroniony, na terenie Lubelszczyzny nie podejmuje się działań jego czynnej ochrony. Stan wiedzy na temat żurawi jest wciąż niewystarczający.

Skutecznym i nowoczesnym narzędziem szeroko wykorzystywanym w badaniach populacyjnych innych dużych ptaków jest nadajnik GPS, który umożliwia śledzenie ptaków, poznanie tras wędrówek oraz siedlisk. To właśnie zakłada projekt „Wędrówki lubelskich żurawi”, w którym wykorzystane będą takie nadajniki.

- To cenna inicjatywa, która będzie służyła poznaniu samego gatunku, ale nie tylko – powiedział podczas konferencji prasowej dotyczącej projektu Grzegorz Grzywaczewski, prezes WFOŚiGW w Lublinie. – Bardzo się cieszę, że ptaki będą symbolem województwa lubelskiego i projekt, który będziemy wspólnie realizować, mam nadzieję przez kolejne lata, będzie dawał możliwość skutecznej ochrony gatunku, ale jednocześnie na skrzydłach lubelskich żurawi będzie można promować województwo lubelskie. 

Projekt ma na celu lepsze poznanie biologii i ekologii populacji lubelskich żurawi, a pozyskane w trakcie jego realizacji dane naukowe, umożliwią podjęcie działań na rzecz ochrony tych ptaków, które na Lubelszczyźnie wciąż gniazdują w tradycyjnych leśno-torfowiskowych siedliskach.

Cel edukacyjny obejmuje podnoszenie wiedzy mieszkańców województwa lubelskiego na temat żurawi i ich ochrony. W ten sposób wizerunek żurawia, będącego ptakiem herbowym Poleskiego Parku Narodowego miałby zachęcać do poznawania walorów Parku, promować przyrodę Lubelszczyzny oraz inspirować mieszkańców Polski do odwiedzenia tego regionu.

- Jesteśmy dumni, że możemy realizować tak duże przedsięwzięcie – podkreślił Kamil Stepuch, prezes Fundacji Dla Przyrody. – Wiemy, że do skutecznej ochrony przyrody potrzebna jest odpowiednia komunikacja i współpraca. Zależało nam na podjęciu współpracy wielopłaszczyznowej, z tymi instytucjami, dla których ważna jest ochrona przyrody. Projekt „Wędrówki lubelskich żurawi”łączy wiele środowisk, a ponadto jest wielowymiarowy, ponieważ oprócz czynnej ochrony obejmuje edukację społeczeństwa i promocję regionu. Mamy nadzieję, że będzie kontynuowany w kolejnych latach, bo dopiero wtedy jesteśmy w stanie osiągnąć założone cele w pełni.

- Udział w projekcie koordynowanym przez Fundację Dla Przyrody, pod czujnym okiem Funduszu i profesora Grzegorza Grzywaczewskiego oraz Poleskiego Parku Narodowego oraz wsparciu marszałka jest bardzo wartościowy, gdyż łączy działania związane z czynną ochroną oraz edukacją najmłodszych – zaznaczył  Adam Partyka, zastępca prezesa ds. pracowniczych i społecznych LW „Bogdanka” SA. – To właśnie takie działania są gwarantem, że w przyszłości kolejne pokolenia będą mogły cieszyć cennymi walorami tego obszaru i podobnie jak my podziwiać jego uroki każdego dnia. Ponadto projekt ten to kolejna szansa dla spółki pokazująca, że jesteśmy lojalnym sąsiadem, a zapisy naszej najnowszej strategii rozwoju są nie tylko dokumentem, a właśnie realnym wdrożeniem.

Żuraw zwyczajny – informacje o gatunku

Żuraw zwyczajny jest charakterystycznym gatunkiem związanym z siedliskami typowymi dla Lubelszczyzny. Zasiedla rozległe bagna, torfowiska, brzegi jezior i starorzecza. To wysoki ptak o silnie spionizowanej sylwetce. Charakteryzuje się długą szyją, ostrym dziobem i smukłymi nogami. Dorosły żuraw na szczycie głowy posiada czerwoną łysinkę, czyli fragment ciała pozbawiony piór. Specyficzne, wyspecjalizowane pióra tworzą fantazyjny pióropusz zwisający z tyłu tułowia. Jest to gatunek roślinożerny. Żuraw jest charyzmatycznym ptakiem i swoistym ambasadorem bagien oraz torfowisk, które są jednym z najbardziej zagrożonych środowisk przyrodniczych na świecie. Jest to gatunek parasolowy, co oznacza, że chroniąc jego samego oraz jego siedliska, chronimy cały zagrożony ekosystem terenów podmokłych.

powrót do listy

Rejestr zmian