Przejdź do treści
BIP

Aktualności

26.10.2020

WFOŚiGW w Lublinie rozdał 100 uli w ramach kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”

Kolejnych siedem instytucji z woj. lubelskiego otrzymało 31 ekologicznych uli od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony  Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Podczas tegorocznego finału kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” akty przekazania uli wręczyli Sebastian Trojak, członek Zarządu Województwa Lubelskiego oraz prof. Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW w Lublinie.

Wydarzenie podsumowujące kampanię odbyło się 25 października w Pszczelej Woli. Jednym z jego elementów było przekazanie  kolejnym instytucjom z regionu uli. Tym razem trafiły one do Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej (5 sztuk), Gminnej Biblioteki Publicznej w Adamowie (3), Urzędu Miejskiego w Siedliszczu (6), Zespołu Szkół CKR im. Józefa Piłsudskiego w Okszowie (3), Zespołu Szkół CKR w Potoczku (7), Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kozicach Dolnych (2) oraz Urzędu Miasta w Puławach (5).

– Te ule to pewien symbol, zwrócenie uwagi, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie angażuje się w potrzeby ludzkie. Myślimy tu z perspektywy rozwijania pasiek pszczelich, ale dla nas ważny jest też element środowiska, ponieważ te pszczoły mają istotne znaczenie w zapylaniu wielu chronionych, rzadkich i ginących gatunków roślin – podkreśla prof. Grzegorz Grzywaczewski, zastępca prezesa Zarządu WFOŚiGW.

Przypomnijmy, że w sierpniu WFOŚiGW w Lublinie przekazał piętnastu zainteresowanym instytucjom 69 uli, a więc łącznie podarował ich aż 100. Gotowe do zasiedlenia ule zostały przekazane z nadzieją, że ich użytkowanie przyczyni się do wsparcia ochrony pszczół i całego środowiska naturalnego oraz będzie miało pozytywny wpływ na rozwój regionalnego pszczelarstwa.  Ule trafiły głównie do szkół rolniczych, ale też do biblioteki, urzędów miast i gmin, a nawet… zakładów karnych.

powrót do listy

Rejestr zmian