Przejdź do treści
BIP

Aktualności

03.08.2022

Prezes NFOŚiGW Przemysław Ligenza z wizytą w Lublinie

Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza przebywał z wizytą w Lublinie. W Dworku Kościuszków Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie podpisał umowę udostępnienia środków na realizację Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Z kolei w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim spotkał się z samorządowcami z regionu, aby przedstawić im główne założenia programu „Ciepłe mieszkanie” oraz „Czyste Powietrze Plus”.

Spotkanie na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS, który jest beneficjentem programów edukacji ekologicznej finansowanych ze środków WFOŚiGW w Lublinie było połączone z briefingiem prasowym. Uczestniczyli w nim także m.in. Dyrektor Biura Ministra Klimatu i Środowiska Michał Wójcik, Prezes WFOŚiGW w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski oraz Dyrektor Ogrodu Botanicznego UMCS Grażyna Szymczak.

– Program Regionalnego Wsparcia Edukacji jest dla wszystkich województw, ale lubelskie jest pierwszym, które go realizuje – powiedział Przemysław Ligenza w wywiadzie dla TVP 3 Lublin. – Narodowy Fundusz przeznacza na niego 56 mln zł, razem ten program będzie miał ponad 60 mln zł, ponieważ jest to pewien komponent WFOŚiGW. Fundusze będą ogłaszać konkursy dla tych, którzy mają doświadczenie i potencjał w sferze działań edukacyjnych. Te konkursy są ukierunkowane na różne formy wsparcia edukacji ekologicznej.    

Podczas spotkania podkreślano, że Fundusz od lat realizuje różne formy edukacji  ekologicznej. Jedną z nich jest Program „Lider wiedzy i ochrony środowiska” organizowany od 2019 roku, który cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów szkół średnich. W dotychczasowych trzech edycjach wzięło udział blisko 100 uczniów, wyłoniono 85 laureatów i wypłacono nagrody w łącznej wysokości ponad pół miliona złotych.

Wśród zaproszonych gości na spotkaniu w „Botaniku” UMCS znalazł się Emil Knybel – laureat Programu „Lider wiedzy i ochrony środowiska”, obecnie student Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, a wcześniej uczeń Technikum w Zespole Szkół nr 2 im. Dr Zygmunta Klukowskiego w Szczebrzeszynie, który przybył na spotkanie wraz z opiekunem dydaktycznym Marią Mazur i dyrektor szkoły Małgorzatą Piłat, aby opowiedzieć o swoich doświadczeniach z realizacji Programu i nagrodzonej pracy.

Z kolei podczas spotykania w Sali Kolumnowej LUW w Lublinie zebrani samorządowcy mogli zapoznać się z nowymi programami dla mieszkańców i samorządów, m.in. „Ciepłe mieszkanie”. – Wykorzystujemy w nim kompetencje wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, do których to wnioski składają gminy. Pierwszy cykl programu jest skierowany do właścicieli lokali, którzy zamieszkują budynki wielorodzinne. Docelowo w programie mamy 1,4 mld zł  – podkreślał Prezes NFOŚiGW.

powrót do listy

Rejestr zmian