Przejdź do treści
BIP

Aktualności

12.02.2021

100 mln zł dla gmin w programie „Czyste Powietrze”

Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie Grzegorz Grzywaczewski spotkał się dziś z Bartłomiejem Orłem – pełnomocnikiem Premiera ds. programu „Czyste Powietrze” oraz Arturem Michalskim, zastępcą prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Omawiano realizację programu ,,Czyste Powietrze” w województwie lubelskim oraz jego nową odsłonę, zakładająca większą współpracę na linii fundusz-samorządy.

Wideo z briefingu prasowego https://www.facebook.com/wfos.lublin/videos/263374861972709

Już 100 gmin z woj. lubelskiego podpisało porozumienia z WFOŚiGW w Lublinie dotyczące współpracy przy „Czystym Powietrzu”. Jest to jeden z najlepszych wyników w kraju. Teraz ma być jeszcze lepiej. Powód? Rząd zapowiedział przeznaczenie 100 milionów złotych na promocję programu przez gminy.  

- Te pieniądze będą mogły być przeznaczone na prowadzenie punktów konsultacyjnych programu „Czyste powietrze”, czy to na wynagrodzenie urzędnika, czy na jakieś doposażenie techniczne – powiedział Bartłomiej Orzeł podczas briefingu prasowego w WFOŚiGW w Lublinie. – Będzie też milionowa nagroda dla gmin województwa lubelskiego, które będą najbardziej aktywne i będą najmocniej wspierać realizację programu. Dzięki temu do województwa lubelskiego trafi co najmniej 7,5 miliona złotych. To są środki, które realnie przyśpieszą realizację programu na poziomie samorządowym – stwierdził pełnomocnik premiera ds. „Czystego Powietrza”.

- To już kolejny rok wdrażania programu ,,Czyste Powietrze” – przypomniał Artur Michalski, zastępca prezesa NFOŚiGW. – Jest to program przełomowy na skalę kraju, nigdy wcześniej nie wdrażany w takiej postaci. Program o ogromnych rozmiarach, bo to ponad 100 miliardów złotych na 10 lat jego wdrażania, który jest skierowany do osób fizycznych, gospodarstw domowych, czyli tam, gdzie ta emisja pyłów jest najbardziej niebezpieczna i trzeba o to najbardziej zadbać. Skala tego programu jest na tyle duża, że już teraz widać efekty.

Prezes WFOŚiGW w Lublinie podkreślił, że na obecnym etapie programu ważną częścią jest współpraca z gminami. – Dlatego podpisujemy porozumienia lub aneksy do porozumień, które mieliśmy zawarte z samorządami w 2019 roku – podkreślił Grzegorz Grzywaczewski.

– Aktualnie mamy sto gmin, ale serdecznie zachęcamy pozostałe gminy, żeby włączyły się w ten program. Dla mieszkańców korzyść jest taka, że będą mieli wsparcie w urzędach gmin, dzięki osobie, która będzie pomagała wypełniać wnioski. Każdy, kto będzie zainteresowany, będzie mógł w swoim urzędzie gminy dowiedzieć się szczegółów dotyczących tego programu. Zachęcamy pozostałe gminy do podpisania porozumień i tym samym zapełnienia tych białych plam na mapie województwa lubelskiego – dodał prezes WFOŚiGW w Lublinie.

Szczegółowe informacje dla gmin, które są zainteresowane współpracą z Funduszem przy realizacji programu „Czyste Powietrze” znajdują się na stronie wfos.lublin.pl w zakładce „Dla Gmin” oraz na stronie czystepowietrze.gov.pl, zakładka „Dla Gmin”.

powrót do listy

Rejestr zmian